Brigády a práce v Anglii

Anglie je velmi oblíbenou a vstřícnou zemí plnou pracovních příležitostí.

Po příletu do země je nutno vyřídit pojištění. Tzv. National Insurance Number. Toto číslo vám úředníci přidělí v Social Security Office nebo na Jobcentre plus. Když dostanete smlouvu na práci delší než 30 dnů, nebo vystřídáte více pracovních příležitostí, musíte se do 30 dnů od nástupu do práce zaregistrovat. Zaregistrují vás v tzv. Worker Registration Scheme, kterýžto formulář vám poskytne a vyřídí většinou váš zaměstnavatel, když mu dodáte 2 barevné fotografie, pas nebo občanku.
Protože je to vaše povinnost, může se stát že tuto záležitost si budete muset vyřizovat sami. Formulář vám může být poslán poštou. Vyřízení žádosti vás bude stát cca 90 GBP.

V Anglii očekávejte především práci v zemědělství a na farmách. Ve městech a turistických střediscích pak práci v hotelích, restauracích a ženy jako služky nebo vychovatelky dětí.
Nutno je dát si pozor na náboženské cítění lidí, kteří nás zaměstnají. Pro někoho může být velmi náročná práce na pozici služky u indických rodin.

Odlišné stravovací návyky a myšlení může leckomu stížit práci. Velmi ostrá jídla a jiná příprava kuchyně než jak jste zvyklí z domova může být velkým znevýhodněním a zdrojem nespokojenosti zaměstnavatelů i důvodem k hledání jiné práce.

Také zde platí že někdo vás může brát jako člena rodiny, většinou se ale setkáte s věčnou krytikou a nutností přijmout roli sluhy.

U většiny zaměstnavatelů se setkáte s požadavkem na vaše setrvání po celou sezónu. Ať již v obchodě, hotelích nebo v zemědělství.

Počítejte také s tím že když budete pracovat v hotelu, zaměstnavatel vám většinou sice poskytne ubytování, ale vždy bude chtít za tuto službu zaplatit. Pozitivní je že cena většinou zahrnuje i stravu a je nižší než v okolních ubytovnách a hostelech.

Nutno s tím ale počítat a zeptat se na tuto skutečnost, nebo sjednat podmínky tam kde to jde.

Ubytování na farmách a v zemědělství může vypadat jako stanové městečko nebo kemp. Časté je také ubytování v ubytovnách nebo v komuniutách. (viz ilustrační foto)


Váš výdělek u sezónních prací se bude pravděpodobně pohybovat kolem zákonem stanoveného minima které je uzákoněno takto:

 • Minimální mzda pro mladistvé (16 – 17 let): 3,30 GBP/hod.
 • Minimální mzda pro lidi ve věku 18 až 21 let: 4,45 GBP/hod.
 • Minimální mzda pro lidi nad 22 let: 5,35 GBP/hod.
 • Kontaktní adresy:

  Tento web je zaměřen především na pracovní nabídky v oblasti sběru ovoce ve Velké Británii. Obsahuje odkazy přímo na firmy hledající brigádníky na sezónní sklizně, zpracování ovoce a manipulaci.

  Poptávka pracovníků pro letní i zimní sezónu v turistických střediscích. (Úklid, pomocné práce, vaření, odborná instruktáž, průvodcovské služby, řidiči a všechny možné profese kolem turistického ruchu.)

  Evropský portál pro mladé nabízí v sekci Práce velké množství odkazů na webové stránky zaměřené zejména na studentské brigády. Stránky jsou v češtině a obsahují i možnost studia, základní informace o členských zemích a další užitečné informace.
  Poz.: Většina dokumentů a stránek je dostupná i v češtině, polštině a ruštině.

  Brigady | Odkazy
  Elektrokola - levně do práce!